Plodouživanje je lična službenost koja se sastoji od prava upotrebe i pribiranja plodova sa tuđe stvari, ona je vezana za ličnost u čiju se korist ustanovljava i zbog toga je neprenosiva na nekog drugog.
Poznata su dva načina nastanka prava plodouživanja u našem pravu i to: ugovorno i zakonsko.
U praksi je najčešći slučaj da se plodouživanje ustanovljava ugovorom o poklonu.
Pravo plodouživanja upisuje se u javne knjige koje vode evidenciju o pravima na nepokretnosti, konkretno Katastar nepokretnosti i to podnošenjen nadležnom organu ugovora ili sudske odluke kojom je pravo plodouživanja ustanovljeno.
Lice u čiju je korist ustanovljeno pravo plodouživanja ovlašćeno je da stvar drži, kao i da pribira plodove sa nje.
Pored ovlašćenja da stvar upotrebljava u svoju korist, imalac prava plodouživanja je takođe ovlašćen da je upotrebljava i u korist svoje porodice, a vlasnik stvari nema pravo da uznemirava plodouživaoca u vršenju njegovog prava.
Po isteku prava plodouživanja lice u čiju je korist ustanovljeno ovo pravo je dužno da stvar vrati u stanju u kojem je bila kad je primljena.
Plodouživalac snosi redovne troškove održavanja stvari na kojoj je ustanovljeno pravo plodouživanja, dok sa druge strane vlasnik snosi vanredne troškove održavanja.
Plodouživanje može prestati smrću plodouživaoca, nevršenjem ovog prava od strane plodouživaoca, kao i usled propasti stvari.
Ukoliko Vam je potrebna pomoć da zaštite svoja prava, vezano za ovu oblast, ili pak za neku drugu pravnu oblast, kontaktirajte našu advokatsku kancelariju, koja će Vam dati sve neophodne savete i informacije, te pružiti kompletnu pravnu zaštitu.